środa, 16 maja 2018

Płazy wymierają na naszych oczach


         W Polsce występuje 18 gatunków płazów. Są one wszystkie objęte ochroną. Chociaż może się wydawać, że ropucha szara (Bufo bufo) (rys. 1) czy żaba trawna (Rana temporaria) (rys. 2) są gatunkami pospolitymi. Płazy często są przez ludzi niedoceniane. Niesłusznie, ponieważ są ważnym elementem łańcucha pokarmowego. Stanowią pokarm wielu ptaków a same żywią się bezkręgowcami, np. komarami. Dlatego ich obecność w środowisku jest bardzo ważna dla zachowania równowagi ekosystemowej (http://naukawpolsce.pap.pl/).


Rys. 1 ropucha szara (https://www.medianauka.pl/ropucha-szara)


Rys. 2 żaba trawna (https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBaba_trawna)


Okazuje się, że populacja płazów może zniknąć w ciągu roku z danego stanowiska, np. jeziora. Dlaczego tak się dzieje? Problem jest dość złożony. Z jednej strony są one wrażliwe na zmiany środowiska. Płazy posiadają słabo rozwinięte, workowate płuca, dlatego posiadającienką skórę, która pozwala im na wymianę gazową oraz wymianę wody.  Przepuszczalna dla wody skóra powoduje, że płazy są narażone na wnikanie wraz z wodą różnych substancji w niej rozpuszczonych. Z drugiej strony dużym zagrożeniem dla płazów jest niszczenie siedlisk. Płazy są mało mobilne a sąsiednie siedliska są często rozdzielone przez drogi co dodatkowo utrudnia im migrację. Obecnie wiele płazów na świecie cierpi na chytridiomikozę, chorobę, która powodowana jest przez grzyba. Ta choroba dotyka głównie płazy tropikalne i powoduje upośledzenie wymiany gazowej przez skórę i regulację wody w organizmie (http://naukawpolsce.pap.pl/).

Źródła:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29368%2Cprzyrodnik-plazy-masowo-wymieraja-dzieje-sie-na-naszych-oczach.html, dostęp 2018.05.16

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz